Ekilen Saç Tekrar Dökülür Mü?

Photo of author
Yayınlayan kişi : admin

Sizler için hazırladığımız makaleyi okuduktan sonra puanlarsanız memnun kalırız. 

Saç ekimi yaptırmak isteyen bireylerin en çok korktuğu durumların başında saçların tekrar dökülüp dökülmeyeceği sorusu gelmektedir. Ekilen Saç Tekrar Dökülür mü? Saç ekim operasyonu için karar veren herkes tarafından sorulan ve cevabının merak edildiği bir sorudur. Öncelikle belirtmek isteriz ki; saç ekim operasyonları sadece hekimi ilgilendiren bir süreçten oluşmamaktadır. Hekim ekim işlemini yaptıktan sonra, hastanın kendisine çok iyi bakması ve tüm önerilere dikkat etmesi gerekmektedir. Hekim ve hastanın koordineli bir şekilde çalışması ile saç ekim süreci tatmin edici bir şekilde tamamlanabilmektedir.

Ekilen Saçlar Dökülür Mü?

Ekilen Saçlar Tekrar Dökülür mü?

Saç ekimi operasyonlarının başarılı bir şekilde tamamlanmasının ardından hastalar, iyileşme sürecine dahil olmaktadır. İyileşme süreci ise birkaç farklı evreden oluşmaktadır. İyileşme sürecinin sağlıklı ve sorunsuz bir şekilde geçmesi ve atlatılması, hastaların ilerleyen zamanlardaki sosyal hayatını doğrudan etkileyecektir. Başarılı geçen saç ekim işlemlerini takip eden 2 ile 4 haftalık süreçlerde genel olarak ekilen saçlarda bir dökülme görülmektedir.

Görülen bu dökülme iyileşme sürecinin olağan bir süreci olarak tarif edilmektedir. Saç köklerinin alınması ve tekrar ekilmesi, saçlarda bir şok etkisi oluşturacak ve bu durum, saçlarda dökülme şeklinde karşımıza çıkmış olacaktır. Şok dökülme sürecinde ekilen saçların bir bölümü ya da tamamı dökülecek, şok dökülme süreci geçtikten sonra ise ekilen saçlar yine başarılı bir şekilde olduğu bölgede çıkacak ve uzamaya başlayacaktır. Hastaların şok dökülme sürecini bitirmeleri ve yeni saçlarının çıkma süreleri genel olarak şok dökülme sonrasındaki 1 ya da 2 aylık süreyi bulabilmektedir.

Ekilen Saç Kazıtılır Mı?

Ekilen Saçlar Kazıtılır mı?

Saç ekimi operasyonu öncesinde, saçlı derinizin bir bölümünden saç kökleri itina ile alınmaktadır. Saç köklerinin alındığı bu bölüm ile alım yapılmayan bölüm arasında bir görüntü farkı oluşabilmektedir. Böyle durumlarda, görüntü farkını en aza indirmek amacıyla operasyon sonrasındaki takip eden 3.haftada saç tıraşı önerilebilmektedir.

Ancak saç ekim operasyonu sonrasındaki 6 aylık sürede, saçlı derinizde hiçbir şekilde kazıtma işlemi önerilmemektedir. Bu tarihten önce saç ekim bölgesinde kazıtma işlemi yapan bireylerin, ilerleyen süreçte saç ekim süreci olumsuz olarak etkilenebilmektedir.

Ekilen Saç Ne Kadar Uzar?

Ekilen Saç Ne Kadar Uzaar

Öncelikle bilmenizi isteriz ki, saç ekimi işlemleri sonrasında iyileşme aşaması tamamlandıktan sonra seç ekim alanında olan saçlarınızın, diğer bölgelerde yer alan saçlarınızdan hiçbir farkı olmayacaktır. Bu nedenle, ekim sonrası ekim alanında yer almakta olan saçlarınız da sizin istediğiniz kadar uzayacak ve uzunluğa sahip olabilecektir. Saç ekimi sonrası ekilen saçların, diğer saçlarınıza göre uzama ya da görünüm açısından hiçbir farkı olmayacaktır.

Ekilen Saçların Tekrar Dökülmemesi İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Ekilen Saçların Tekrar Dökülmemesi İçin Nelere Dikkat Edilir

Saçlarımız için kullanacağımız bakım ürünleri önemlidir. Ancak, bazı içerikler saçlarımıza zarar verebilir ve bunlardan kaçınmamız gerekmektedir. Peki, saç bakım ürünlerinde hangi içeriklerden kaçınmalısınız?

Birinci kaçınmanız gereken madde, sülfat içeren şampuanlardır. Sülfatlar saçın doğal yağlarını yok edebilir ve saçı kurutabilir. Bu nedenle, saç bakım ürünleri seçerken sülfatsız olanları tercih etmek önemlidir.

İkinci içerikten kaçınmanız gereken madde, alkol içeren ürünlerdir. Alkol saçı kurutur ve saç derisini tahriş edebilir. Bu nedenle, alkol içeren saç spreyleri, jeller veya şekillendiriciler kullanmaktan kaçınmalısınız.

Üçüncü içerikten kaçınmanız gereken madde, parabenlerdir. Parabenler, saç bakım ürünlerinin uzun süre dayanmasını sağlar, ancak saç derisini tahriş edebilir ve saçın doğal dengesini bozabilir. Bu nedenle, paraben içermeyen ürünleri tercih etmek önemlidir.Sülfat içeren şampuanlarAlkol içeren ürünlerParabenler

Etkili MaddeÖzellikleri
SülfatlarSaçları kurutabilir ve doğal yağların yok olmasına neden olabilir.
AlkolSaçı kurutur ve saç derisini tahriş edebilir.
ParabenlerSaç derisini tahriş eder ve doğal dengesini bozar.

Bu Kategorideki diğer yazılarımıza aşağıdan kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

5/5 - (6 votes)

“Ekilen Saç Tekrar Dökülür Mü?” üzerine 5 yorum

  1. Ben ektirelim 7 yıl oldu. Halen aynı fakat saçıma jöle felan sürmüyorum arkadaşlar bu kurallara uyuyorum yani.

    Yanıtla
  2. Erkek kardeşim 1 sene önce ektirdi saçını, şu ana kadar hiç dökülme olmadı ama yapan doktora ve saç yapısına göre değişeceğini duymuştum ben.

    Yanıtla
  3. Dökülme olabilir bence, dış faktörlere bağlı olarak.. Jöle, wax kullanımı dökülmesi için ortam hazırlar.

    Yanıtla

Yorum yapın