Saç Ekimi için En Uygun Yaş

Photo of author
Yayınlayan kişi : admin

Sizler için hazırladığımız makaleyi okuduktan sonra puanlarsanız memnun kalırız. 

Saç ekimi için en uygun yaş aralığı ve yaşın saç ekimi sonuçları üzerindeki etkisi gibi konularda birçok soru işareti bulunmaktadır. Bu blog yazısında, saç ekimi için ideal yaş aralığı ve yaşlı bireyler için riskler hakkında bilgi verilecektir. Ayrıca, en uygun yaşta saç ekimi için nelere dikkat etmek gerektiği de ele alınacaktır.

Saç Ekimi Yaşı Kaç Olmalı?

Günümüzde yapılmakta olunan saç ekim uygulamalarına fazlaca talep görülmektedir. Saç ekimi için en uygun yaş nedir? Genel olarak yetişkin bireylerden başvurular geliyor olsa da, günümüzde 15-16 yaşlarında olan bireylerin bile saç dökülmesi sorunlarına paralel olarak saç ekimi düşünmeleri gün yüzüne gelebilmektedir. Böyle durumlarda genel olarak saç ekim işlemleri için hastaların bir süre daha beklemeleri ve saç dökülme süreçlerinin tamamlanmaları tavsiye edilmektedir.

Saç Ekiminde Yaş Önemli midir?

Yaş konusunun önemi saç ekim operasyonlarında duruma göre ya da kişiye göre değişkenlik göstermektedir. Bazı hastalarda bireylerin yaşı, saç ekiminin getireceği mevcut başarıyı etkileyecek ana faktörlerden birisi haline gelmektedir. Ancak diğer durumlarda ise kişinin yaşı her ne olursa olsun saç ekim yaptırması gerekebilmektedir. Örnek vermek gerekirse; 10 yaşındaki bir çocuğun kaza geçirip saçlarını kaybetmesi ve kellik yaşaması gibi durumlarda saç ekim işlemleri yapılabilmektedir.

Buradan anlamamız gereken net durum; saç ekim operasyonlarında ekim için yaştan çok daha önemli olan ve karşımıza çıkan durum saç dökülmesinin tamamlanıp, tamamlanmadığı olarak bilinmektedir. Bu konuda karar verecek olan en son kişi, ekim yapacak olan alanında uzman hekimlerdir. Hekimin yapacağı inceleme sonrasında; kellik derecesi, kel olan bölgenin mevcut durumu, saç köklerinin sağlık derecesi ayrı ayrı hekim tarafından incelenmekte ve bu incelemelere göre de bireyler doğru bir karar verebilmektedir.

Saç Ekim Operasyonu Yaşı Kaç Olmalı?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi öncelikli olarak bakılması gereken etken saç dökülmesinin nedeni ya da şeklinin henüz tam olarak tanımlanmamış olmasından dolayı 20 ve üzeri yaşlara sahip olan genç erkekler, saç ekim operasyonu için en iyi aday olmayabilmektedir.

Alanında başarılı uzmanlar en etkin ve en uygun saç ekim tekniklerini teklif etmede önce, saç dökülmesinin türü, saç dökülmesinin şekli, saçların kalitesi ve saçsız alanların boyutu gibi birçok kritere dikkat etmektedir. Diğer tüm kriterler dikkate alınmadığında ve sadece yaş konusuna göre yorum yapıldığında bilinmesi gerekir ki; saç ekimi için en uygun yaş 25 olarak bilinmektedir.

Saç Ekimi İçin En Uygun Yaş Hangisidir?

Saç Ekimi İçin En Uygun Yaş Hangisidir?

Saç ekim yaşı kaç olmalı? Sorusu genel olarak saç ektirmek isteyen tüm bireyler tarafından sorulmakta ve ifade edilmektedir. Bu soruya ilave olarak genel olarak saç ekim operasyonları için en uygun yaş aralığı da merak edilen bir diğer etken arasında bulunmaktadır. Erkekler için ortalama olarak 40 yaş, saç ekim operasyonları adına en ideal yaş olarak bilinmektedir.

Bunun en büyük nedeni; saç sorunu yaşamakta olan erkeklerin ortalama olarak 40 yaşında saçlarının son haline kavuşmuş olmalarıdır. Bu nedenle saç dökülmesi sona erdikten sonra, çok daha başarılı bir saç ekimi yapma imkanı karşımıza gelmektedir. Bu bilgilere rağmen her insan için aynı cevabın verilmesi mümkün değildir. Bunun da nedeni; her hastanın psikolojik nitelikleri ve fiziksel niteliklerinin farklı şekilde görülmesidir. Buna ilave olarak; en doğru karar saç ekim uzmanları tarafından yapılacak muayene sonrası verilecektir.

Saç Ekimi İçin Doğru Yaşı Beklemek Gerekiyor mu?

Saç ekim işlemleri için doğru yaş diye sabit bir terim bulunmamaktadır. Genel olarak saç ekim operasyonlarında doğru yaşı beklemek gerekmemektedir. Ancak sağlıklı saçlara kavuşmak ve problem yaşamamak adına doğru yaşı beklemek uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Birçok kişi saçları dökülmeye başladığı andan itibaren saç ekimi yapmak istemektedir.

Ancak, saç dökülmesi yaklaşık olarak 40 yaşına kadar devam edeceği için, erken yaşta saç ekim süreçlerine dahil olmak uygun bir işlem olmayabilmektedir. Erken dönemde saç ekimi yapıldığı durumlarda, saç kökleri zayıflayan diğer saçların dökülmeye devam etmesinden dolayı, saç ekimi uygulanan bölümler dışında yeniden kellik olması muhtemel olabilmektedir.

Saç Ekimi İçin Minimum ve Maksimum Yaşlar Nelerdir?

Saç ekimi operasyonlarında ideal yaş aralığı 18 yaş ile 65 yaş arasında yer almaktadır. 18 yaşından küçük olan bireylerin estetik yaptırmaları etik olarak doğru olmadığından, 18 yaş altı bireylere bu işlem yapılmamaktadır.

Ayrıca 65 yaş da canlı saç hücrelerinin fazlaca azaldığı dönem olarak bilinmektedir ve bu nedenle kel bölgeye bu yaştan sonra yeterince ekim yapılamamaktadır. Böylece saç ekimi başarılı gerçekleşmemektedir. Bu nedenle ortalama olarak 18 yaş ve 65 yaş iki kutup nokta olarak tarif edilebilmektedir.

Erken Yaşta Saç Ekiminin Zararları Nedir?

Erken Yaşta Saç Ekiminin Zararları Nedir?

20’li yaşlar gibi erken yaşlarda yapılan saç ekimleri, ileri yaşlarda bir takım problemlerin nedeni olabilmektedir. Saç dökülmesi durumları ilerleyici bir durum olmasından ve ameliyatta kullanılan donör saç kıllarının sınırlı olmasından dolayı 25 yaş altında bulunan kişiler için ameliyat bir risk olarak bilinmektedir. Genel olarak bu durum, genç yaşta saç kaybına uğramış olan bireyler için tercih edilmektedir.

Ekilen Saçlar Yaşa Bağlı Olarak Dökülür mü?

Saç ekiminin başarılı bir şekilde gerçekleştiği tüm durumlarda, ilerleyen yıllarda herhangi bir saç dökülmesi durumu beklenmemektedir. Ayrıca ekilen saçların dökülmesinde cinsiyet ve yaş gibi faktörler de etkin rol oynayan faktörler arasında değildir. Burada en önemli ayrıntı, erkek tipi saç dökülmesi 40 yaşına kadar devam etmektedir.

Bu nedenle en ideal yaş 40’lı yaşlar olarak bilinmektedir. Ekilen saçlar eğer çok genç yaşlarda ekildiyse, dökülme evresini tam olarak tamamlamamakta olan zayıf saçlar dökülmeye devam etmekte ve bireyler de ekilen saçların döküldüğünü düşünmektedir. Bu nedenle saç ekimi yaptırmadan önce saç dökülmesinin tamamen sona ermesi gerekmektedir.

Ekilen Saçların Büyümesinde Yaş Önemli midir?

Ekilen Saçların Büyümesinde Yaş Önemli midir?

Canlı hücreler yaşlandıkça, hücrelerde azalmalar görülebilmektedir. Hücre yenileme süreçlerinde yavaşlamalar da görülebilmektedir. Böyle durumlarda iyileşme süreci etkilendiği gibi aynı zamanda saç ekim sonrasındaki süreç de etkilenebilmektedir. Böyle durumlarda saçların köklerinde zayıflama olmasıyla birlikte de iyileşme süresi uzamaktadır. Zayıf saç kökleri ekildikten sonra, ekilen bölgeye tutunması fazlaca zorlaşmaktadır.

Bu nedenle de yeteri kadar başarılı bir sonuç elde etmek mümkün olmayabilmektedir. Bunun yanı sıra, bireylerin fiziksel durumu da büyük ölçüde değişime uğramaktadır. Bazı bireylerde yaş ilerlemesine karşın saç kökleri daha sağlıklı görünebilmektedir. Böyle durumlarda uzman hekim muayenesi fazlaca önem arz etmektedir.

Bu Kategorideki diğer yazılarımıza aşağıdan kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

4.9/5 - (17 votes)

“Saç Ekimi için En Uygun Yaş” üzerine 12 yorum

 1. Ben 21 yasindayim o zaman saç ekimi için. Saç ekimi için biraz daha beklemem gerekecek o zaman. Yaziniz icin tesekkur ederim.

  Yanıtla
 2. Saç ekiminde yaş çok önemli ben bakiyorum millet 18 yaşında saç ektirmeye calisiyor. Bence sizinde dediginiz gibi saç ekiminde biraz orta yaşlar önemli

  Yanıtla
 3. Ben 23 yaşındayım ama saçlarım döküldüğü için psikolojim bozuldu. Sizce 30 yaşıni beklemeden saç ektirmem doğru olurmu?

  Yanıtla
 4. Erken yaşta saç ekimi yaptırmak pek iyi değil o zaman. Ben 21 yaşındayım en azından 25-26 yaşımı beklemliyim saç ektirmek için.

  Yanıtla
 5. Bende saç ektirmeyi düşünuyorum 21 yaşındayım biraz daha beklemek mantıklı o zaman. 25-26 yımı bekleyelim.

  Yanıtla

Yorum yapın