Saç Ekimi Ne Zaman Yapılmalı ?

Photo of author
Yayınlayan kişi : admin

Sizler için hazırladığımız makaleyi okuduktan sonra puanlarsanız memnun kalırız. 

Saç ekim süreçlerinde karar verirken zorlanılan konuların başında saç ekimi ne zaman yapılmalı sorusu gelmektedir. Saç ekimi genel olarak her zaman ya da her istenen zamanda yapılabilen operasyonlardan olsa da; saç dökülmesinin seviyesi saç ekim sürecinin en önemli hususu olarak bilinmektedir.

Saç Ekimi Ne Zaman Yapılır?

Saç Ekimi Sonucu

Saç dökülmesi ile ilgili olarak saç dökülmesi seviyesi belli bir noktaya gelmemiş olan bireylerin saç ekimi yaptırması mantıklı değildir. Bunun haricinde aynı şekilde saç dökülmesi fazla olan bireylerde ve dökülmenin artarak devam ettiği kişilere de saç ekimi yapılmaması gerekmektedir. Bunun en temel nedeni, genel olarak estetik kaygılar olarak karşımıza çıkmaktadır. Saç dökülmesi devam etmekte olan bireylere saç ekimi yapılması halinde, dökülme devam etmekte ve saçlar genel olarak estetik bir şekilde görünmemektedir.

Saç ekimi süreçlerinde en uygun zaman genel olarak saç dökülmesinin %70’e yakın oranda tamamlandığı yoğun dökülme sürecinin sona erdiği dönemler olarak bilinmektedir. Bu nedenle saç ekim işlemleri öncesinde saç ekim doktorunuz tarafından gerekli incelemeler yapılacaktır. Yapılan incelemeye göre işlemler başarılı bir şekilde sağlanmış olacaktır.

Saç Ekiminde Yaş Faktörü

Saç Ekiminde Yaş Faktörü

Saç ekimi konusunda en önemli faktör yaş faktörü olarak bilinmektedir. Saç ekimi konusunda da ekim uzmanlarına göre 20 yaşın altında olan bireylere saç ekimi yapılmaması gerekmektedir. 20 yaş öncesinde ergenlik hormonlarından kaynaklı olarak bir takım dökülmeler görülebilmektedir. Bunun için saç ekimi ve türevi ekimler için mutlaka ilerleyen yaşlar beklenmelidir.

Saç Ekimi İçin En Uygun Mevsim Nedir?

Saç ekim operasyonlarını yaptırdıktan sonra terlememeniz ve çok fazla su kaybı yaşamamanız gerekmektedir. Bu nedenle saç ekim operasyonlarınızı ilkbahar, sonbahar ya da kış aylarında yaptırabilir ve terleme gibi kötü sonuçların ortaya çıkmasını engellemektedir. Böylece terleme kaynaklı saç köklerinin zarar görmesinin önüne geçmek mümkün olabilmektedir.

Sonbahar – Kış Aylarında Olan Dökülmeler Saç Ekimini Etkiler Mi?

Saç ekimi yaptıracak olan bireyler sonbaharın başlarında ve daha serin aylarda saç ekimi yaptırmaktadır. Sıcak havaların azalması, kışın soğuk günlerin gelmesi ile güneş ve sıcaklıkların saç ekimi konusunda sorun oluşturması önlenebilmektedir. Saç ekim operasyonlarında soğuk hava, ekilen saçların iyileşmesi açısından oldukça iyi bir etki yaratabilmektedir.

Saç Ekimi Sonrasında Yağmur

Saç ekim operasyonlarından sonra aşırı nemli ortamlarda bulunmak, iyileşme sürecini geciktirmektedir. Bu nedenle operasyon bölgesini yağmur suyu ile ıslatmamak için gereken önlemlerin alınması gerekmektedir.

Saç Ekimi Sonrası Şapka Kullanımı

Kış aylarında dar bere ve şapka kullanımı, saç ekimi yaptıran bireylere önerilmemektedir. Kafa derisini soğuktan korumak iyi bir şey olsa da, genel olarak giyilen şapka saçlı deriyi terletebilecek ve nemli bir ortam haline getirebilecektir. Bundan dolayı iyileşme sürecini uzatmamak adına, sıkı şapkalar giymemek gerekmektedir.

Saç Ekiminde Bahar Dönemi

Bahar aylarının gelmesi ile birlikte, bu dönemde saç ekim işlemleri yaptığınızda yüksek ısıya maruz kalmadan, daha ılık bir hava ile temas edilerek saç ekim ameliyatları için uygun zamanlama karşımıza çıkabilmektedir.

Doktorlar Hangi Mevsimde Saç Ekimi Yaptırmayı Öneriyor?

Birçok insan saç ekimi yaptırmayı düşündüğünde, ilk düşündükleri soru genellikle “Hangi mevsimde saç ekimi yaptırmalıyım?” oluyor. Aslında doktorlar da bu konuda bazı önerilerde bulunuyor. Çünkü mevsimlerin saç ekimine etkisi olduğu düşünülüyor.

Bazı doktorlar, saç ekiminin sonuçlarının daha iyi olması için sonbahar ve kış aylarını öneriyor. Bunun nedeni ise mevsimsel faktörlerin saç ekimini etkileyebileceği düşüncesidir. Örneğin, yaz aylarında güneşe maruz kalmak, terlemek ve denize girmek gibi aktiviteler, saç ekiminin başarısını olumsuz etkileyebilir. Sonbahar ve kış aylarında ise daha sakin bir dönem olduğu için saç ekimi için daha uygun bir zaman dilimi olduğu düşünülüyor.

Ancak unutulmaması gereken bir nokta da mevsimlerin kişiden kişiye değişen etkilerinin olduğudur. Yani herkes için aynı mevsim önerisi geçerli olmayabilir. Bu nedenle, en iyi sonuçları elde etmek için saç ekimi yapılacak kişinin doktoruyla detaylı bir görüşme yapması ve onun önerilerine uyması önemlidir.

Bu Kategorideki diğer yazılarımıza aşağıdan kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

4.9/5 - (7 votes)

“Saç Ekimi Ne Zaman Yapılmalı ?” üzerine 4 yorum

  1. Yaşadığınız yere, çalışma şartlarınıza göre yaptırılması gerekli. Su ile çok fazla temas etmemeniz için yaşadığınız yerin hava şartlarına göre en uygun zamanı seçmelisiniz.

    Yanıtla
    • Bence en uygun ilkbahar olabilir ne çok sıcak ne çok soğuk. Saç ekimi hangi mevsimde yapılır diye sorarsanız benim görüşüm budur. Sağlıcakla kalın

      Yanıtla

Yorum yapın