FUE Saç Ekimi Nasıl Yapılır

Photo of author
Yayınlayan kişi : admin

Sizler için hazırladığımız makaleyi okuduktan sonra puanlarsanız memnun kalırız. 

FUE saç ekim yöntemi ile saç ekim işlemlerinin sağlanması üç ana aşamadan oluşmaktadır. Bu aşamalar; FUE ile Saç Köklerinin Toplanması, FUE ile Ekim Kanallarının Açılması ve FUE ile Ekim Kanallarının Açılması gibi aşamalardan oluşmaktadır. Bu aşamaları detaylı olarak anlatmak gerekirse;

FUE Saç Ekim Yöntemi Aşamaları;

FUE Saç Ekim

FUE Yöntemi İle Saç Köklerinin Toplanması

Saç ekim sürecine başlamadan önce hastalar ile bir takım görüşmeler, muayene ve planlama sürecinin alanında uzman hekim/hekimler tarafından yapılması gerekmektedir. Saçlı derinin hangi bölgesinden saç köklerinin alınacağı belirlenmeli ve alınan köklerin nereye ekileceğinin de işaretlemesi yapılması gerekmektedir. Tüm bu planlamalar yapıldıktan sonra tıraş işlemi yapılmalı ve sonrasında alım yapılacak bölgeye bölgesel anestezi uygulaması yapılmalıdır. Hasta hissizleşmeye başlayınca alım işlemi başlamalı ve özel kalem ile saç kökleri toplanmalıdır. Bu işlem için mikromotor ismi verilmekte olan bir cihaz kullanılmaktadır. Bu aşama ortalama olarak 2 ile 4 saat arasında sürebilmektedir. Alınan tüm saç kökleri +4 derecede, özel bir solüsyon içerisinde tutulmakta ve saç telleri 1’erli olarak ayrıştırılmaktadır.

FUE İle Ekim Kanallarının Açılması

Alınan saç köklerine uygulanması gereken tüm işlemler uygulandıktan sonra, saç köklerinin alındığı bölge özel bandaj ile kapatılmaktadır. Saç kökleri alındıktan sonra, hastaya sırt üstü yatması söylenmekte ve ekimin gerçekleşeceği bölge steril edilmektedir. Bölgesel anestezi bu alana uygulandıktan sonra mikro-pen adı verilen özel bir cihaz ile kanallar açılmaktadır. Bu kanalların açılması sırasında hastalar bölgesel anestezi sayesinde herhangi bir ağrı ya da acı hissetmemektedir.

FUE İle Saç Köklerinin Ekilmesi

Saç ekimi işleminin yapılacağı bölgede açılan kanallara, daha önce alınan ve ekim için uygun hale getirilen saç kökleri teker teker yerleştirilmektedir. Saç köklerinin açılan kanallara yerleştirilme işlemi de ortalama olarak 4 saat kadar sürebilmektedir. Ekim sonrasında, saç köklerinin alındığı gibi ekim yapılan bölge herhangi bir bandaj ile kapatılmamaktadır.

FUE Saç Ekimi İle İlgili Bilinmesi Gereken Genel Bilgiler

FUE Saç Ekim Açıklaması

 • 20 ile 60 yaş arasında olan bireyler saç ekimi yaptırabilmektedir.
 • FUE yöntemi ile saç ekimi yaptırmak isteyen kişilerin bu işlemler için 3 günlük bir zaman ayırmaları gerekmektedir.
 • Saç ekimi için ihtiyaç duyulan kök miktarına göre operasyon ortalama 6 ile 8 saat arasında sürmektedir.
 • Operasyonun steril bir ortamda, tercihen hastane ortamında yapılması gerekmektedir. Böylece olası komplikasyon durumlarında müdahale hızlı bir şekilde yapılmaktadır.
 • Alanında uzman hekimler tercih edilmelidir. Böylece sonuç çok daha başarılı bir şekilde tamamlanmış olacaktır.
 • FUE yöntemi ile yapılan ekim işlemlerinin sonuçlanması 6 ay ile 1,5 sene kadar sürebilmektedir.

FUE İle Saç Ekimi Yapıldıktan Sonra Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

FUE yöntemi ile ekim yapılırken, yukarıda yer alan üç aşamada başarılı bir şekilde tamamlandıktan sonra hastalara kullanması gereken ilaçlar reçete edilerek taburcu edilmektedir. Ekim işleminden 48 saat sonra hastalara ilk pansuman yapılmakta ve ilk yıkama işlemleri klinik ortamında yapılmaktadır. Ayrıca hastaya ekim işlemi sonrasında yıkama eğitimi verilmektedir. Hastaların da ekim bölgesine yıkama işlemi yapması oldukça büyük önem arz etmektedir. Hastalar, 1 hafta boyunca hekimin belirteceği şekilde yıkama yapmaları saç ekiminin başarısını arttırabilmek için oldukça önemlidir. Yıkama 10 gün kadar yapıldığında, 10.günün sonunda ekim alanında yer alan kabukların döküldüğü görülmektedir.

FUE Saç Ekimi Sonrası İyileşme Süreci

Saç Ekim İyileşme

FUE yöntemi ile yapılan saç ekimlerinde; ekilen saç kökleri ortalama olarak 15 gün ile 45 gün arasında dökülmektedir. 3.ayda saçların %25’i, 6.ayda %50’si ve 12 ile 18.ayların sonunda da %100 olarak saç kökleri kalıcı olarak çıkmakta ve doğal saç görünümü oluşmaktadır. Bu sürenin hızlandırılması ve başarı oranının daha hızlı bir şekilde yakalanabilmesi için, hekimin önerilerinin dinlenmesi ve uygulanması son derece önemlidir.

Bu Kategorideki diğer yazılarımıza aşağıdan kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

5/5 - (3 votes)

“FUE Saç Ekimi Nasıl Yapılır” üzerine 8 yorum

 1. Genelde bütün saç ekimi metkezlrri fue saç ekim yöntemini tavsiye ediyor. En cok avantaj ve en az agrılı işlem olduğu için sannırım

  Yanıtla
 2. Fue saç ekimi hakkında tüm bilgileri detaylı şekilde aktarmışsınız. Elinize sağlık, teşekkür ederim.

  Yanıtla
 3. FUE saç ekimi yöntemi zaten dünyada kendisini kanıtlamış bir yöntemdir. En iyi saç ekimi yöntemi FUE diyorlar.

  Yanıtla
 4. Merhaba, makalenizin bu konuda çok detaylı ve bilgilendirici olduğunu düşünüyorum. Ancak, FUE saç ekim yönteminin diğer yöntemlere göre avantajları ve dezavantajları hakkında daha fazla bilgi verebilir misiniz? Teşekkürler.

  Yanıtla
 5. Merhaba! Yazınızı okurken saç ekimi hakkında daha fazla bilgi edindim. Ancak, yazıda saç ekimi sonrasında nelere dikkat etmemiz gerektiği hakkında daha fazla detay bulunabilirdi. Yara bakımı konusunda veya saçlı deriye nasıl bakım yapılması gerektiği hakkında daha fazla bilgi verebilir misiniz? Teşekkürler!

  Yanıtla
 6. FUE saç ekimi yöntemi hakkında yazınızı ilgiyle okudum. Özellikle iyileşme süreciyle ilgili bilgiler çok faydalı oldu. Ancak, bu yöntemde kaş ekimi yapılabilir mi? Eğer yapılabiliyorsa, kaş ekimi sonrası da aynı şekilde iyileşme süreci nasıl olurdu acaba? Bilgi için teşekkürler!

  Yanıtla
 7. Merhaba, bu makaleyi okuduktan sonra FUE saç ekimi yöntemi hakkında daha fazla bilgi sahibi oldum. Özellikle iyileşme süreciyle ilgili detaylar benim için çok faydalı oldu. Ancak, FUE yöntemi yerine farklı bir saç ekimi yöntemini tercih etmenin avantajları ve dezavantajları hakkında da bir makale okumak isterim. Teşekkürler!

  Yanıtla

Yorum yapın