Saç Ekimi Riskli Mi? Olası Riskler Nelerdir?

Photo of author
Yayınlayan kişi : admin

Sizler için hazırladığımız makaleyi okuduktan sonra puanlarsanız memnun kalırız. 

Saç Ekimi Riskli Mi? Sorusu saç ekimi yaptırmayı düşünen tüm bireyler tarafından sorulmakta ve karşımıza gelmektedir. Saç ekimi, işlemin ilk yapıldığı zaman dilimlerinde bir takım risklere sahip olsa da günümüzde artan teknolojik çözümler, ekiplerin tecrübe kazanması ve tüm risklerin nasıl geliştiğinin bilinmesi üzerine riskler sıfıra yakın inmektedir. Günümüzde yapılan saç ekim süreçlerinde herhangi bir risk olmamış olsa da, olabilecek düşük ihtimalli komplikasyonları bu içeriğimizde sizlere aktarmış olacağız. Saç ekimiyle ilgilenenler için bu bilgilerin önemli olduğunu düşünüyoruz.

Saç Ekiminde Başarı Oranı Nedir?

Saç Ekiminde Başarı Oranı Nedir?

Saç ekim işlemleri şartlara uygun şartlarda ve alanında uzman kimseler tarafından yapıldığı taktirde başarı oranı oldukça yüksek olabilmektedir. Saç ekim işlemleri günümüzde oldukça az oranlarda riske sahip olmaktadır. Saç ekimindeki başarı oranı, operasyon yapmakta olan hastane ve ekiplere orantılı olarak değişkenlik göstermektedir. Hastane ortamında, alanında uzman bireyler tarafından yapılmakta olan saç ekim işlemleri; %100 oranında başarıya sahip olmaktadır. Ayrıca Saç Ekimi Başarı Oranı isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Saç Ekimi Riskli mi? Olası Komplikasyonları Nelerdir?

Saç ekim işlemlerinin riski günümüzde sıfıra yakındır. Buna ek olarak saç ekim işlemlerinde gelişmesi muhtemel olan düşük ihtimalli komplikasyonları aktarmak gerekirse;

Kanama

Saç ekim süreçlerinden sonra saç ekiminin yapılmış olduğu alanlarda oldukça düşük oranda kanamalar görülebilmektedir. Ekim öncesinde hastaların kullandığı kan sulandırıcı ilaçlar, alkol, E vitamini gibi ilaçlar kanama riskini artırabilmektedir. Bu nedenle işlem öncesi bırakılacak ürünler işlem yapacak ekip tarafından sizlere aktarılacaktır. Bu uyarılara mutlaka uymanız gerekmektedir.

Ödem

Saç ekimi yapılan alanlarda ortalama 4 gün kadar sürebilecek ödem görüntüsü olabilmektedir. Özellikle alın bölgesinde ve göz çevresinde ödemler olabilmektedir. Alın bölgesinde yer alan ödemi, saç ekimi yapılacak alana yapılan bir takım ilaçların hacminden dolayı oluştuğu söylenebilmektedir. Böyle durumlarda soğuk uygulaması ve masaj ile ödemlerin azaldığı görülmektedir.

Kızarıklık

Saç ekim alanlarında oldukça kısa süren kızarıklıklar olabilmektedir.

Enfeksiyon

Saç ekim süreçlerinde tüm işlemler steril alanlarda yapılmaktadır. Ancak steril alanlarda yapılan her ameliyatta olduğu gibi bu tür saç ekim işlemlerinde de enfeksiyon ihtimali az da olsa bulunmaktadır. Saç ekim işlemlerinde görülen enfeksiyonlar, bölgesel olarak görülmekte ve kısa süre içerisinde ortadan kaybolmaktadır.

Hıçkırık

Saç ekimi yaptıracak olan bireylerde çok düşük bir oranda da olsa, hıçkırık görülebilmektedir. Bu durum ortalama olarak birkaç saat kadar sürmektedir.

Kaşıntı

Saç ekim işlemlerinden sonra bir takım kaşıntı durumları görülebilmektedir. Böyle durumlarda saçın günlük olarak doğru ve kaliteli bir şekilde yıkanması gerekmektedir. Kaşıntı zamanla azalmış olacaktır.

Doğal Olmayan Görünüm

Genel olarak alın bölgesinde görülen bu durum, saç çizgisinin doğal çizilmemesinden kaynaklanmaktadır. Bu durum uzman ekibimizin oldukça yüksek tecrübeye sahip olmasından dolayı asla başınıza gelmeyecektir.

Saç Ekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç Ekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç ekimi operasyonu sonrası dikkat edilmesi gerekenlerden biri, operasyon sonrasında alınacak ilaçları düzenli olarak kullanmaktır. Saç ekimi sonrasında doktorunuz tarafından size reçetelenen ilaçları aksatmadan kullanmalısınız. Bu ilaçlar, enfeksiyonu önlemek, ağrıyı hafifletmek ve iyileşme sürecini desteklemek amacıyla verilir.

Diğer bir dikkat edilmesi gereken nokta, operasyon sonrası dönemde saç derinizi korumaktır. Saç ekimi sonrası belli bir süre boyunca saç derinize temas etmekten kaçınmalısınız. Bunun için, size verilen özel şapka veya bandanayı kullanabilirsiniz. Ayrıca, güneşin zararlı etkilerinden saç derinizi korumak için şapka veya şapka benzeri bir örtüyü de tercih edebilirsiniz.

Saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli konu da beslenmenize dikkat etmektir. Operasyon sonrası dönemde vücudunuzun iyileşmesi için doğru ve sağlıklı bir beslenme programı takip etmelisiniz. Vitamin ve mineral açısından zengin yiyecekleri tüketmek, iyileşme sürecini hızlandırabilir. Aynı zamanda, alkol tüketiminden uzak durmak ve sigara içmemek de saç ekimi sonrası dönemde dikkat edilmesi gereken unsurlardır.

Saç Ekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler:

 1. Operasyon sonrası reçetelenen ilaçları düzenli kullanmak.
 2. Saç derinizi korumak için özel şapka veya bandana kullanmak.
 3. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye özen göstermek.

Bu Kategorideki diğer yazılarımıza aşağıdan kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

4.9/5 - (9 votes)

“Saç Ekimi Riskli Mi? Olası Riskler Nelerdir?” üzerine 11 yorum

 1. Saç ektirmeyi düsünuyordum. Saç ekimi risklerini arastirirken gordum
  Sayfanızı. Cok tesekkürler. Cok aydınlatıcı olmuş.

  Yanıtla
 2. Benim 2-3 arkadaşım saç ektirdi hepsi halinden memnun. Fakat 1 arkadaşımın saçları tutmadı malesef. Sayfanızda vakit geçirdim. Sayenizde saç ekimi ile ilgili çoğu konu hakkında bilgi sahibi oldum. Teşekkürler

  Yanıtla
 3. arkadaşım saç ekimi yaptırdı, 1-2 gün sonra yüzü şişti, doktor saç ektirme işleminden sonra dik durmamak gerektiğini söylemiş ama o kurala uymamış 1-2 gün sonra düzeldi ama. Bu yazıyı ona gönderdim.

  Yanıtla
  • Bu normal ama, gecici durum bunlar. Saç ekiminde risk her operasyonda aynı oranda. Zaten makalede detaylıca yazmışlar.

   Yanıtla
 4. Bence hiç bir risk yok tüm dünyadan saç ekimi için Türkiye’ye geliyorlar. Öyle birşey olmasa Türkiye’de saç ekimine gelirlermi

  Yanıtla
 5. Bence saç ekimi sizinde yazdiginix gibi risksiz bir işlem.. saç ekimindeki risk sadece her ameliyatta oldugu kadardir. Kismetse en kisa sürede ben saç ektirmeyi düsünuyorum

  Yanıtla
 6. Ben saç ektirmeyi düşünüyorum. Bu yazıyı okuduktan sonra yaptırmaya kesin karar verdim. Ben saç ekimi riskli diye biliyordum ama risk yoksa ben varım. Teşekkürler admin ellerine sağlık kardeşim

  Yanıtla
 7. Saç Ekimi riskli mi diye yakın arkadaşım merak ediyordu hemen bu yazıyı ona atıyorum. Gerçekten bilgilendirici olmuş.

  Yanıtla
  • Ahmet bey, adminin yazdığı gibi her operasyonda cerrahi riskler vardır fakat saç ekiminde minimum zaten. Kafanıza takmanıza gerek yok.

   Yanıtla

Yorum yapın