Saç Ekiminden Sonra Sivilce

Photo of author
Yayınlayan kişi : admin

Sizler için hazırladığımız makaleyi okuduktan sonra puanlarsanız memnun kalırız. 

Saç ekiminden sonra sivilce, saç ekim işleminin potansiyel yan etkileri olarak ortaya çıkmaktadır. Bu yazımızda saç ekimi sonrası oluşan sivilceler normal mi? ve operasyondan sonra oluşan sivilcelerin neden kaynaklandığını açıklayacağız.

Saç Ekiminden Sonra Sivilceler

ekim sonrası sivilce

Saç Ekiminden Sonra Sivilce oluşumları genel olarak görülebilmektedir. Saç ekimi işlemlerinin yan etkileri arasında bulunmakta olan sivilce görünümleri, saç ekiminden sonra saç köklerinin alınmış olduğu alanlarda görülmektedir.

Görülen sivilceler, 2 ya da 4 hafta arasında saç diplerinde ortaya çıkmaktadır. Saç ekimi sonrası ekim alanlarında görülmekte olan sivilceler, son derece normal ve endişe edilmemesi gereken görünümler olarak bilinmektedir.

Saç ekim süreçlerinden sonra saç diplerinde meydana gelmekte olan sivilcelenmenin birçok farklı nedeni de olabilmektedir. Son zamanlarda doğal ve başarılı sonuçların olduğu saç ekim işlemlerinde de sivilce oluşumları fazlaca olabilmektedir.

Saç Ekiminden Sonra Sivilceler Neden Oluşmaktadır?

Saç ekim süreci saç köklerinin bireyden alınması ve tekrardan ilgili alanlara ekilmesi ile sona ermektedir. Bu aşamalarda kıl köklerinin deri üzerinde sağlamış olduğu tahriş ve tahribattan dolayı sivilce oluşumları sık sık görülebilmektedir.
Oluşan sivilceler, genel olarak batık kıllardan kaynaklanmaktadır. Vücudun farklı bölgelerinde olduğu gibi saç köklerinde de ekilmekte olan saçların büyümüş olmasına paralel olarak sivilcelenmenin yaşanması olağan bir durum olarak görünmektedir. Ekilen saç köklerinin sağlıklı bir şekilde büyümesi için bu sivilceler, hasta tarafından asla ellenmemeli ve uygun bir biçimde tedavi edilmesi gerekmektedir.

Saç ekim bölgelerinde görülen sivilcelerin türü normal sivilce olarak bilinmektedir. Görülen sivilceler, büyük cilt sorunları olarak görülmemektedir. Bu tür sivilceler ortaya çıktığında alanında uzman hekiminiz sizlere gereken yönlendirmeyi sağlamış olacaktır.

Saç Ekimi Sonrasında Sivilcelenmenin Meydana Gelme Nedenleri

 • Ekim yapılmakta olan saç köklerinin çıkıp büyümesi ile beraber sivilce oluşumları görülebilmektedir.
 • Saç ekim işlemleri sırasında saç köklerinin çıkması gereken yerde çıkmaması ya da saç köklerinin deri içinde kalmasıyla beraber de sivilceler oluşabilmektedir.
 • Saç ekim operasyonlarından sonra ekim yapılan alanlara iyi bir bakım uygulanması gerekmektedir. İyi bakılmayan alanlarda da sivilce oluşumları görülebilmektedir.
 • Sivilce oluşumunun en önemli nedenlerinden birisi de vücudun sebum üretmesi olarak bilinmektedir. Saç ekimi sonrasında bölgenin çevresinde fazlaca sebum varlığında sivilce oluşumları görülebilmektedir.
 • Saç Ekiminden Sonra Sivilce görünümleri yukarıda yer alan nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir.

Bu Kategorideki diğer yazılarımıza aşağıdan kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

İçeriğe oy ver

“Saç Ekiminden Sonra Sivilce” üzerine 5 yorum

 1. Saç ekiminden sonra kafamda sivilce çıktı, makalenizi okuyunca rahatladım. Ellerinize sağlik buyuk bir heyecanla okudum yazınızı.

  Yanıtla
 2. Yakın arkadaşımın saç ekiminden sonra sivilce çıkmıştı, makalenizi attım rahatladı. Teşekkürler.

  Yanıtla
 3. Saç ekimi sonrası sivilce çıkması gayet normal bir durum. Kimsenin korkmasına gerek yoktur arkadaşlar.

  Yanıtla
 4. Bende saç ekimi yaptırdım. Saç ekiminden sonra sivile bende de oluşturdu araştırırken bu sayfayı buldum. İçim rahatladı demekki herkeste oluyormuş.

  Yanıtla
 5. Merhaba, yazınızı okudum ve çok ilgi çekici buldum. Saç ekimi sonrası sivilcelerden bahsetmişsiniz, ama benim aklıma şu soru takıldı: Saç ekimi sonrasında sivilcelerin ne kadar süreyle devam etme ihtimali vardır?

  Yanıtla

Yorum yapın