Saç Ekimi Nedir ? Nasıl Yapılır ?

Photo of author
Yayınlayan kişi : admin

Sizler için hazırladığımız makaleyi okuduktan sonra puanlarsanız memnun kalırız. 

Saç ekimi nedir ? Saç dökülmesi problemi yaşayan kişilerin yardımına koşan son bir cerrahi müdahaledir. Gelin bu işlemin detaylarına hep birlikte bakalım;

Saç Ekimi Nedir?

saç ekimi nedir

Saçları dökülen ya da bölgesel saç kaybı yaşamakta olan bireylerde, saç ekimi operasyonları ile doğal saç görünümlerine kavuşmak mümkün olabilmektedir. Saç ekim işlemleri mikro cerrahi yöntemleri ile yapılmakta ve sağlıklı saç köklerinin saç olmayan saçsız bölgelere ekildiği yöntem olarak bilinmektedir. Saç ekim operasyonlarında tüm hastalara uygulanabilecek genel geçer bir sistem bulunmamaktadır.

Saç ekimi operasyonlarında tüm süreç hastaya özel bir şekilde uzman hekim tarafından planlanmakta ve buna göre hazırlanmaktadır. Alanında uzman hekim, hastanın ömür boyu taşıyacağı saçlarını ekerken, saç ekim işleminin yapıldığının belli olmaması için oldukça büyük bir özen göstermektedir. Saç ekim işlemlerinde birincil amaç; hastanın saçlarının doğal ve kalıcı bir şekilde olmasını sağlamaktır. Saç ekim operasyonları ile hastalar eski görünümlerine kavuşabilmekte, saçsız ve seyrek saçlı hallerinden uzaklaşabilmekte ve özgüvenleri yüksek bir şekilde sosyal hayatlarına geri dönebilmektedir.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç Ekimi Yapan Doktor

Saç ekim işlemleri için operasyon öncesi, operasyon sırası ve operasyon sonrasında yapılacak olan tüm planlamalar hekim tarafından yapılmaktadır. Saç ekim süreci tamamı ile profesyonellik gerektiren işlemlerden oluşmaktadır. Saç ekimi uygulamasında öncelikle ense bölgesinden saç kökleri düzenli ve kaliteli bir şekilde alınmaktadır. Kişilerin nadir de olsa ense bölgelerinde saç kökü olmaması halinde, saç kökleri kişilerin kollarından ya da göğüs duvarı üzerinden alınabilmektedir. Saç köklerinin toplanması, operasyon öncesi yapılacak olan en önemli işlem olarak bilinmektedir. Bu uygulama birkaç saat sürebilmektedir.
Saç toplama işlemi de aynı ekim işleminde olduğu gibi bir takım bölgesel anesteziler ile yapılmaktadır.

Tüm saç kökleri toplandıktan sonra, ilgili kökler özel solüsyonlar ile temizlenmekte ve her bir kök ayrı ayrı sıralanmaktadır. Bu işlem sonrasında ise ekim yapılacak bölge ekime hazır hale getirilmektedir. Saç ekimi birkaç saat ve birkaç seans içerisinde yapıldıktan sonra, saç ekim bölgesi gerekli steril malzemeler ile kapatılmakta ve bu bölgeye bir takım bandaj uygulamaları yapılmaktadır. İşlem sonrası genel olarak taburculuk süresi 1 ile 2 saati bulabilmektedir. Taburculuk işlemi sonrasında hastaların konforlu bir süreç geçirebilmeleri açısından alanında uzman hekimler tarafından bir takım ağrı kesiciler reçete edilebilmektedir. Saç ekim işlemi sonrasında ilk pansuman 5.gün yapılmaktadır.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır ? Detaylı ve Resimli Anlatım makalemizi okuyarak bu sürecin daha detaylı anlatıldığı halini okuyabilirsiniz.

Saç Ekimi Kimlere Uygulanmaktadır?

saç ekimi uygun aday

Saç ekim operasyonları her yaştan bireye güncel sağlık durumunun uygun olması halinde yapılabilmektedir. Son zamanlarda saç ekim işlemleri sadece erkeklere değil, kadınlara da uygulanmaktadır. Saç ekiminin yapılabilmesi için saçların tamamen dökülmesine gerek yoktur, saçlarda seyreklik görülmesi durumlarında da saç ekim işlemleri yapılabilmektedir. Saç ekim işlemleri; 20 yaş ve üzeri olan bireylerde bir takım nedenlerden dolayı saçlarında dökülme ve seyrekleşme yaşayan herkese yapılabilmektedir.

Saç Ekimi Estetik Bir İşlem Midir?

Alanında uzman hekimler tarafından yapılmakta olan tüm saç ekim operasyonları estetik işlemler olarak bilinmektedir. Saç ekim işlemleri ile hastaların imajlarında yenilikler oluşturulabildiği gibi eski imajların tekrar yerine konması da mümkün olabilmektedir.

Saç Ekimi İçin En Önemli Kriterler Nelerdir?

Saç Ekimi Önemli Kriter

Saç ekim işlemleri genel olarak oldukça ciddi bir süreci kapsamaktadır. Saç ekim işlemlerinde başarı oranını arttırmak ve başarısızlık oranlarını minimum seviyeye düşürmek için; işlemlerin alanında uzman bir hekim önderliğinde, klinik şartlarında yapılması gerekmektedir.

Saç ekiminin başarı oranında artışların olması, tamamen hekim ve hasta becerisi, bilgisi ve koordinasyonuna bağlı olarak gelişmektedir. Saç ekim süreçlerinde, başarıyı arttırmak ve doğal bir saç görünüme kavuşmak için hekim seçiminiz, bu süreç için en önemli kriter olarak bilinmektedir. Sonrasında ise hekiminiz ile yapacağınız işbirliğinin iyi olması tüm süreci başarılı kılacak olan kriterlerden birisidir.

Saç Ekimi İçin Kimler Uygundur?

Saç ekim operasyonları için bir takım kriterler bulunmaktadır. Bu nedenle herkes, bu işlem için uygun olmamaktadır. Saç ekimi için uygun olan bireyler arasında;

 • Fiziki gelişimini tamamlayan bireyler,
 • Saç ekimi için herhangi bir fizyolojik engeli bulunmayan bireyler,
 • Kafa üzerinde saç kökü alınacak alanda yeterli sayıda saç kökü olan bireyler,
 • Ekim yapılacak alanda saç kökünün ekileceği uygun boşluğun olduğu bireyler,

Gibi kişiler yer almaktadır. Ayrıca yukarıda yer alan kriterlere uymayan bir özelliğiniz varsa, alanında uzman saç ekim uzmanlarına yapacağınız başvuru ile nihai sonuca erişebilir ve saç ekim işlemine uygun olup olmadığınıza karar verebilirsiniz.

Saçların Dökülme Nedeni Nedir?

saç dökülmesi geçiren insan

Bireylerde görülen kellik ya da saçların seyrek olmasının nedeni arasında başlıca neden genetik olarak bilinmektedir. Genetik nedenler haricinde; yaşın ilerlemesi, travmatik yaralanmalar, yanık, bazı hastalıklar gibi nedenlerden dolayı da saçların dökülmesi mümkün olabilmektedir. Saç Dökülmesi Tedavisi makalemizde daha detaylı olarak bu konuyu işledik.

Saç Ekim İşlemi Sonrasında Saçlar Dökülür Mü?

Saç ekim işlemi sonrasında ekilmekte olan saçlar; ekim işlemlerini takip etmekte olan haftalarda şok dökülme süreci içerisinde dökülebilmektedir. Şok dökülme genel olarak ekim yapılan hastaların %90’ında görülmektedir. Bu durumun yaşanması gayet doğaldır. Şok dökülme olduğunda hastaların asla korkmamaları gerekmektedir. Şok dökülme sürecini takip eden 4 aylık süre içerisinde tüm saçlar tekrardan başarılı bir şekilde çıkacaktır.

Şok dökülme sonrası ekilen saçlar çıktıktan sonra bu saçların tekrar dökülme ihtimali yoktur. Ancak ekim yapılmadan doğal olarak size ait olan saçlarınız zamanla tekrardan dökülebilmektedir. Bu tarz durumlarda dökülen bölgeye tekrardan ekim yapılması gerekebilmektedir.

Ekilen Saçlar Doğal Görünür Mü?

Saç ekimi operasyonu sonrasında ekilmekte olan saçların doğal görünebilmesi için hekimin ve kliniğin doğru bir şekilde seçilmesi ve araştırılması gerekmektedir. Doğru bir hekime yaptırılmakta olunan saç ekim işlemleri, doğal bir saç görünümünü sizlere sağlamış olacaktır. Günümüzde hekimlerimizin fazlaca tecrübeye sahip olmaları, dünya üzerinde yer alan en gelişmiş sistemlerin kliniklerimizde olmasından dolayı yapılan birçok saç ekim işlemi, doğal saç görünümünü hastalara sunmaktadır.

Saç Ekim İşlemi Kaç Saat Sürmektedir?

Günümüzde yapılmakta olan saç ekim işlemleri ortalama olarak 6-8 saat ve birkaç seanstan oluşmaktadır. Bu süre içerisinde hasta operasyona hazırlanmakta, saç kökleri alınmakta, saç kökleri ekim için hazır hale getirilmekte ve ekim alanında uzman hekimler tarafından yapılmaktadır. Bu konu ile ilgili olarak özel makalemiz bulunmaktadır. Saç Ekimi Kaç Saat Sürer?

Saç Ekim Yöntemleri Nelerdir?

ekim yöntemleri

Saç ekim işlemlerinde genel olarak FUE yöntemi tercih edilmektedir. Bu saç ekim yönteminde genel olarak iz kalmamaktadır. FUE yönteminde saç kökleri tek tek alınmakta ve eksik olan bölgelere ekim yapılmaktadır. Bu ekim yönteminde ekim yapılabilmesi için hastanın enselerinde ve şakaklarında saç kökleri olması gerekmektedir.

FUE yönteminin kullanılıp kullanılmayacağına alanında uzman hekimler bir takım kriterlere bağlı olarak karar vermektedir. Karar sırasında hastanın saç tipi, saç rengi, kafa derisinin analizi yapılarak seçim yapılmaktadır. Bir sonraki yazımızda daha detaylı olarak yöntemleri paylaşacağız.

FUE Saç Ekimi Yöntemi Nedir ?
DHI Saç Ekimi Yöntemi Nedir ?

Bu Kategorideki diğer yazılarımıza aşağıdan kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

5/5 - (10 votes)

“Saç Ekimi Nedir ? Nasıl Yapılır ?” üzerine 8 yorum

 1. Saç ekimi ile ilgili herşeyi detaylıca anlatmışsıniz. Elinize sağlık. Çok kaynak okudum ama bu site gibisini bulamadim.

  Yanıtla
 2. Diyecek birsey yok saç ekimi nasıl yapılır, saç ekimi fiyatlari, saç ekimi yöntemleri hepsini anlatmışsınız. Ellerinize sağlık.

  Yanıtla
 3. O kadar site gezdim, bu kadar detayli anlatım yapam bir site gormedim. Saç ekimi o kadar detayli bir konu ki bütün detaylara değinmişsiniz. Saç ekimi yöntemleri konusunuda okumak lazim.

  Yanıtla
 4. Ben saç ekimi araştırması yapan birisi olarak makalenizi bir çirpıda okudum. Saç ekimi nssil yapılır konusu ve işlemin acızız olacsgi icimi rahatlattı. Cok tesekkurler

  Yanıtla
 5. Merhabalar,
  Saç ekimi yaptıracaktım, tüm detayları en ince ayrıntısına kadar anlatmış olmanız beni çok mutlu etti. Aradığım tüm bilgiler saç ekimi bilgi sitesinden öğrendim. Teşekkürler, kolay gelsin.

  Yanıtla
 6. Çok teşekkürler. Saç ekimi nedir? Sorusunun cevabını cok detaylı olduğunu anlamis olduk. Amma teferruatli bir işlemmiş

  Yanıtla

Yorum yapın