Sakal Ekimi İçin En Uygun Yaş Nedir?

Photo of author
Yayınlayan kişi : admin

Sizler için hazırladığımız makaleyi okuduktan sonra puanlarsanız memnun kalırız. 

Erkek bireylerde yer alan sakalların ortaya çıkması ve gelişimi ergenliğin başlaması ile başlamaktadır. Ergenlik ile başlayan bu süreç genel olarak ergenlik süreci ile beraber tamamlanmamaktadır. Birçok erkekte sakalların gelişim süreçleri 28 ya da 30 yaşına kadar sürebilmektedir. Sakal ekimi de sakal gelişiminin tamamen tamamlanmasından sonra sakalsız kalan bölgelere yapılmaktadır. Sakal ekimi için ideal süre 30 yaş ve üzeri olmaktadır. Öncesinde ise hastanın talep etmesi ile beraber yapılabilmektedir.

Kaç Yaşında Sakal ve Bıyık Ekimi Yapılabilir?

Kaç Yaşında Sakal ve Bıyık Ekimi Yapılabilir?

Sahip olduğunuz sakalların seyrek olması ya da sakal dökülmesi yaşanması sakal ekimi konusunda önem arz etmektedir. Sakal ve bıyık ekimi için ideal yaş aralığı 25 yaş ile 50 yaş aralığı olarak tarif edilmektedir. Sakal ekiminin yaş kısıtlamalarının 25 ile 50 yaş arasında olmasının nedenleri arasında;

 • 18 yaşında sakal dökülmeniz var ise; dökülme modeli tespit edilene kadar beklemeniz gerekebilmektedir. Bir öte yandan, dökülme nedeninin tedavi edilmesi gerekmektedir. Ergenlik döneminde vücudun hormon dereceleri etkin bir şekilde değişebilmektedir. Böyle durumlarda da saç dökülmesi ortaya çıkabilmektedir.
 • Ayrıca 25 yaşına kadar beklemek de iyi bir çözüm olacaktır. Yüzde yer alan saç dökülmesi modeli belirlendikten sonra; ekim için daha iyi karar vermek gerekmektedir.
 • 25 yaş ile 50 yaş aralığında bağışıklık sistemi ve foliküller güçlüdürler, bundan dolayı işin başarı olasılığı artmaktadır. Ancak 50 yaşından sonra vücut zayıflamakta ve diğer yandan da saçlar incelmektedir.

Sakal ve Bıyık Kaç Yaşında Tam Büyümeye Ulaşmaktadır?

Sakal ve Bıyık Kaç Yaşında Tam Büyümeye Ulaşmaktadır?

Yüzde yer alan kılların büyüme modelleri genel olarak bireylerin genetiğine bağlıdır. Tüm erkekler belirli bir yaşta tam büyümeye ulaşacak diye bir kural bulunmamaktadır. Bireyin kendine özgü olan genleri; sakal ve bıyığının tam uzama zamanı üzerinde farklılıklara yol açacaktır. Genel olarak ergenlik dönemlerinde tam büyümeye henüz ulaşmayan bireylerin aklına gelen acaba sakallarım çıkmayacak mı? Sorusunu babanıza ya da aile büyüklerinize sorarak öğrenmeniz gerekmektedir. Genel olarak sakallarınız ve bıyıklarınız aile bireylerinde çıktığı dönemlerde çıkacaktır.

24 Yaşından Önce Sakal ve Bıyık Ekimi

24 Yaşından Önce Sakal ve Bıyık Ekimi

Genç yaşlarda olan bireylerin özgüvenlerini oldukça olumsuz bir yönde etkileyen durumların başında sakal ve bıyığın gür olmaması gelmektedir. Sakal ve bıyıkların uzamasını iyileştirmek için bir takım ürünler denense de bu ürünler çok fazla başarılı olmamaktadır. Genel olarak sakal ve bıyığı olmayan ya da olması gerekenden az olan bireyler, sakal ekimini bir kaçış yolu olarak düşünebilmektedir. Genel olarak sakal sorunu yaşayan erkeklere, 24 yaşından önce herhangi bir işlem yapmamaları tavsiye edilmektedir. Bu yaştan sonra ise alanında uzman bir ekim hekimi ile görüşme sağlanarak, sakal ekim işlemleri yapılabilmektedir. Yapılacak olan sakal ekimi işleminin hiçbir yan etkisi olmayacak ve özgüveninizi mutlaka yerine getirmiş olacaktır.

Sakal Ekiminin Alternatifi Var Mıdır?

sakal-ekimi-sonuc

Sakal ekimi haricinde sakallara kavuşabileceğiniz yöntemler arasında testesteron takviyesi gibi yöntemler bulunuyor olsa da bu tür işlemlerin fazlaca yan etkisi olabilmektedir. Böyle durumlar ile karşılaşmamak adına, sakal ekimi yöntemi için alanında uzman bir hekime başvurmanız önerilmektedir. Kendinize ait, oldukça çekici bir sakal yapısına ulaşabilmek için sakal ekimi yaptırmanız halinde herhangi bir yan etki olmadan sakallarınıza kavuşabilecek ve özgüveninizin artmasını sağlamış olabileceksiniz.

Bu Kategorideki diğer yazılarımıza aşağıdan kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

4.6/5 - (7 votes)

“Sakal Ekimi İçin En Uygun Yaş Nedir?” üzerine 7 yorum

 1. Sakal ekimini mi tercih edersiniz yoksa sakal uzatıcı krem, serüm vs var onları mı? hangisi daha etkili olur

  Yanıtla
 2. Erkek kardeşimin sakalı çıkmıyordu, bu yazınızı okuttum. Kendisi ikna oldu artık 24 yaşını bekliyor. Teşekkürler

  Yanıtla
 3. 24 yaşındayım. Sakal ekimi için uygun yaşmıdır bu yaş ? vakti geldimi sizce sakal ektirmenin. Bizim ailede genetik herkes köse. Bu sakal ekimini etkilermi ?

  Yanıtla
 4. Ben 30 yaşından önce sakal ekimi yaptırdım ve sonuçtan oldukça memnun kaldım. Uzman bir hekimle yapılan ekimlerin her yaşta başarılı olabileceğini düşünüyorum.

  Yanıtla

Yorum yapın