Saç Ekimi ve Cinsellik

Photo of author
Yayınlayan kişi : admin

Sizler için hazırladığımız makaleyi okuduktan sonra puanlarsanız memnun kalırız. 

Saç ekimi öncesi, sonrası ve süreçteki cinsel ilişki konularına dair bilgi sahibi olmak önemlidir. Bu yazıda, saç ekimi öncesinde cinsel ilişkiye girilip girilmemesi, saç ekiminden ne kadar süre sonra cinsel ilişkiye dönülebileceği, saç ekimi sonrasında cinsel ilişkinin sakıncaları ve cinsel isteğin nasıl kontrol altına alınabileceği gibi konulara detaylı bir şekilde değineceğiz. Ayrıca cinsel ilişki yasağının nedenleri de açıklığa kavuşturulacak.

Saç Ekiminden Önce Cinsel İlişkiye Girilir Mi?

Evet, bu konuya açıklık getirelim ve direkt olarak konuya girerek cevabı sizlere sunalım. Saç ekiminden önce cinsel ilişkiye girmek, genel olarak bir sakınca taşımaz. Ancak, bunun için bazı öneriler ve dikkat edilmesi gereken noktalar vardır.

İlk olarak, saç ekimi operasyonu planladığınız tarih ile cinsel ilişki tarihi arasında en az iki gün gibi bir süre olmasına özen gösterin. Bu sayede, hem saç ekimine giden süreçte vücudunuzun dinlenmesine yardımcı olur hem de operasyon sonrası daha hızlı bir iyileşme süreci yaşarsınız.

İkinci olarak, saç ekimi operasyonu öncesi cinsel ilişki, kan dolaşımının artmasına neden olabilir. Bu da operasyon sırasında kanama riskini artırabilir. Bu nedenle, operasyon öncesi cinsel ilişki esnasında aşırıya kaçmamak ve aşırı fiziksel aktivitelerden kaçınmak önemlidir.

Bu önerilere dikkat ederek, tamamen rahat ve güvenli bir şekilde saç ekim operasyonunu gerçekleştirebilir, cinsel ilişki yaşayabilirsiniz. Unutmayın, her operasyonda olduğu gibi saç ekimi sonrası iyileşme sürecinde doktorunuzun önerilerine de mutlaka uymalısınız.

Saç Ekiminden Ne Kadar Süre Sonra Cinsel İlişkiye Girilir?

Saç ekim işlemlerinden sonraki 10-14 günlük süre içerisinde cinsel ilişki önerilmemektedir. Ayrıca saçlı deriye uygulanacak olan basınç, saç ekimi yapılan bölgenin zarar görmesine neden olacaktır. Zarar gören saç ekimi yapılan bölge geç iyileşme sağlayacak ve süreç sizler için daha zorlayıcı olabilecektir. Saç ekim operasyonu sonrasındaki 10.günden itibaren cinsel yaşama dönüş yapılabilmektedir.

Saç Ekiminden Sonra Cinsel İlişki Sakıncalı Mıdır?

Çoğu cerrah, saç ekiminden hemen sonra cinsel ilişkiye girilmemesi gerektiğini önermektedir. Bunun nedeni, saç köklerinin yerleşmesi ve iyileşmesi için zamana ihtiyaç duyulmasıdır. İşlem sonrasında, kafa derisindeki küçük kesiklerin iyileşmesi ve yeni saç köklerinin sağlamlaşması gerekmektedir. Bu süreç genellikle birkaç gün veya hafta sürebilir.

Genellikle saç ekiminden sonraki 10-14 gün boyunca cinsel ilişkiden kaçınılması önerilir. Bu süre zarfında, kafa derisindeki iyileşme süreci tamamlanmalı ve yeni saç kökleri istenilen şekilde yerleşmelidir. Cinsel aktivite sırasında başın sürtünme veya darbe alması, iyileşme sürecini olumsuz etkileyebilir ve ekilen saç köklerine zarar verebilir. Bu yüzden, doktorunuzun önerdiği süreye kadar cinsel ilişkiden kaçınmanız önemlidir.

Saç Ekimi Sonrası Cinsel İstek Nasıl Kontrol Altına Alınır?

Saç ekimi operasyonundan sonra cinsel istek bir takım nedenlerden dolayı artış gösterebilmektedir. Doğal saç ekim işlemlerinden sonra cinsel ilişki süreçlerini sınırlandırmanız gerekmektedir. Bundan dolayı cinsel isteği yüksek olan bireyler, bu isteklerini kontrol altına alabilmek için bir takım hususlara dikkat etmeleri gerekmektedir. Bunlar;

  • Yatma önce çok fazla su içmemeniz gerekmektedir,
  • Dar giysiler giymemeniz gerekmektedir,
  • Eğlence ve türevi olaylara yönlenmeniz gerekmektedir,
  • Atıştırmalık, kırmızı et, soğan, biber, yağlı yiyecek ve hurma gibi besinleri azaltmanız gerekmektedir,
  • Limon balsamı gibi bitki çayları,Kullanabilirsiniz. Böylece cinsel isteğinizi azaltmanız mümkün olabilmektedir.

Saç Ekimi Sonrası Cinsel İlişki Yasağının Nedeni Nedir?

Cinsel ilişki saç ekimine doğrudan zarar vermemekle beraber cinsel ilişkinin sonuçları saç ekim süreçlerini olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle, aşağıda yer alan durumlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunlar;

Yüksek Tansiyon: Saç ekimi operasyon işlemleri sonrasında iyileşme süreçleri genel olarak 10 gün kadar sürebilmektedir. Bu dönemde cinsel ilişkiden uzak durmak gerekmektedir. Cinsel ilişki sırasında kan akışı artmakta ve kafa derisine kan akışı artabilmektedir. Böyle durumlarda da eklem ve dikişlerde kanama görebilmektedir. Bu nedenle herhangi bir enfeksiyon sorunu ile uğraşmamak için ekim sonrası 10 gün boyunca ilişkiden kaçınmanız gerekmektedir.

Kafa Baskılarından Kaçınmak: 10 gün sonra ekilen saçlar yerine oturabilmektedir. 10 gün sonrasında cinsel ilişkiye girebilir ve sosyal hayatınıza devam edebilirsiniz. Cinsel ilişki sırasında mutlaka dikkatli olmalı ve ekilen saçlara zarar vermemeniz gerekmektedir.

Terlemek: Saç derisi fazlaca ince olduğu için bu bölgenin terlemesi yeni ekilmiş olan saç köklerini etkileyebilmektedir. Cinsel ilişki sonrasında mutlaka terleyen bireyler, cinsel aktiviteden kaynaklı olan terlemelerden de kaçınmaları gerekmektedir. Aksi taktirde enfeksiyon durumları oluşabilmektedir.

Bu Kategorideki diğer yazılarımıza aşağıdan kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

4.8/5 - (9 votes)

“Saç Ekimi ve Cinsellik” üzerine 7 yorum

  1. Saç ektirmenin yan etkileri çok fazla. Ektirmeden önce en ince ayrıntısına kadar araştırmanızı tavsiye ederim.

    Yanıtla

Yorum yapın