Saç Ekiminden Sonra Yara İzi Kalır Mı?

Photo of author
Yayınlayan kişi : admin

Sizler için hazırladığımız makaleyi okuduktan sonra puanlarsanız memnun kalırız. 

Saç Ekiminden Sonra Yara İzi Kalır Mı? Sorusu saç ekimi yaptırmak isteyen tüm bireylerin en çok merak ettiği konuların başında gelmektedir. Saç ekim işlemlerinde yara izi kalıp kalmayacağı tamamen saç ekimini yaparken tercih edilen ekim yöntemi, saç ekimini yapan ekip ve klinik belirlemektedir. Bu nedenle bu tür kriterlere fazlaca dikkat etmeniz gerekmektedir. Aşağıda ekim yöntemlerini ve hangi ekim yönteminin daha riskli olduğunu sizlere detaylı olarak açıkladık.

FUT Saç Ekim Yöntemi Nedir?

FUT Yöntemi Nedir

Bu teknik genel olarak şerit metodu olarak da bilinmektedir. FUT Tekniğinde, ense bölgesinden bir doku şeridi alınmaktadır. Kafa derisinden kalın bir doku alınmakta olan bu ekim tekniğinde tek tek saçlar toplanmaktadır. Bu aşamalar tamamlandıktan sonra ise; alınan dokular ilgili bölgelere ekilmektedir. Bu sırada, doktor tarafından kafa derisinde saç köklerinin ekileceği alana küçük delikler açılmaktadır. Alınan her bir greft bu açılan deliklere ekilmektedir.

FUE Saç Ekim Yöntemi Nedir?

FUE Yöntemi nedir

Bu saç ekim tekniği oldukça modern saç ekim yöntemlerinin başında gelmektedir. Doktorunuz kafanızın arka kısmında yer alan donör bölgeden, özel bir cihaz ile minimal delikler açarak tek tek toplamaktadır. Böylece saç kökleri daha sonra doğrudan alıcı bölgeye, ekim yapılacak alana iğneler ile açılan deliklere tek tek yerleştirilmektedir.

FUT yönteminde kalın bir doku şeridi alınmasından dolayı büyük ve fark edilir yara izleri kalmaktadır. FUE yöntemi ile ilgili olarak yapılabilecek en iyi yorum da FUT yöntemine göre oldukça küçük düzeyde işlemler yapılacağı için herhangi bir yara izi kalmamaktadır. Böylece oldukça başarılı bir şekilde süreç devam etmektedir. FUT ile işlem yaptıran bireyler zamanla yara izlerinden bir takım problemler yaşayabilmektedir. Bu nedenle mutlaka önceliği FUE ile işlem sağlayan klinikleri tercih edebilirsiniz.

FUE Saç Ekimi Yöntemi ile ilgili makalemizi okuyabilirsiniz.

Saç Ekiminden Sonra Yara İzi Kalır Mı?

Saç ekim işlemlerinden sonra genel olarak herhangi bir yara izi kalmamaktadır. Ancak yara izi kalan ekimlerin genel olarak yöntemi FUT ekim yöntemi olarak bilinmektedir. FUT ekim yöntemlerinde genel olarak bir takım izler kalabilmektedir. Bu izlerin ortadan kaldırılması ve yönetilmesi için bir takım işlemlerin yapılması gerekmektedir. Bunlar da bir süre sonra devam edecektir. FUT ile ilgili kafa derisinde kalan yaraların tedavisi için de bir takım doktorlara başvurmanız gerekebilmektedir.

FUT Yönteminde Yara İzi

fut yara izi

FUT yöntemi oldukça etkili bir yöntem olarak biliniyor olsa da bazı klinikler gelen danışanlarına bir takım seçenekleri sunabilmektedir. Bu yöntem seçildiğinde yara izlerinin iyileşme hızına, doktor becerisi ve greft toplamak için kullanılan alanın büyüklüğü etkili olacaktır. Saç dökülmesi olan durumlar incelendiğinde genel olarak saç stili kısa olarak tercih edilecekse ense kısmını örtebilen saçlar fazla olmayacağı için yara izleri fazlaca görünecektir. Bu nedenle FUT yöntemiyle yapılacak olan saç ekimi sırasında yara izleri, kulaktan kulağa ya da kafa derisinin arkasında net bir şekilde görülmüş olacaktır.

FUT yöntemi ile saç ekimi yapıldığında, taze yaralar ilk haftalar enfeksiyon kapabilmektedir. Enfeksiyon kapan yaraların durumu çok daha kötüye gidebilmektedir. Klinikte cerrahi sterilizasyon kuralları dikkatli bir şekilde yapılması gerekmektedir. FUT yöntemi ile ekim yaptıran bireylerin mutlaka ekim sonrası doktor önerilerine dikkat etmeleri gerekmektedir. Aksi taktirde bir takım problemlerin olması mümkün de olabilmektedir.

Bu Kategorideki diğer yazılarımıza aşağıdan kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

İçeriğe oy ver

“Saç Ekiminden Sonra Yara İzi Kalır Mı?” üzerine 5 yorum

 1. Benim en cekindigim nokta bu saç ekiminden sonra yara izi kalma
  Korkusu, insanlar saç ekimi ile ilgili haberleri okuyunca biraz cekiniyo tabi

  Yanıtla
 2. Benim bir arkadaşım ektirdi ilk aylarda yara izi kalmıştı fakat 1 sene sonra tamamen düzeldi saçları.

  Yanıtla
 3. Saç ekimi sonrasında yara izi kalıyor diye biliyorum ama bir müddet sonra geçiyor tabii, bilgili olanlar yönlendirirse daha iyi olur.

  Yanıtla
  • FUE saç ekiminden sonra yara izi hiç kalmıyor. 3 arkadaşım saç ektirdi şimdi sıra bende. En çok merak ettiğim konu saç ekiminden sonra yara izi kalma konusu. Onlarda tecrübe ettik inşallah bende de iz kalmaz. Teşekkürler.

   Yanıtla

Yorum yapın