Tıraşsız Saç Ekimi Nasıl Yapılır ?

Photo of author
Yayınlayan kişi : admin

Sizler için hazırladığımız makaleyi okuduktan sonra puanlarsanız memnun kalırız. 

Tıraşsız Saç Ekimi Nasıl Yapılır? sorusu genel olarak saç ekimi yaptırmak isteyen ve sosyal çevresine saç ekimi yaptırdığını belli etmek istemeyen tüm bireyler tarafından sorulmakta olan sorular arasında yer almaktadır.

Tıraşsız saç ekimi nedir?

Tıraşsız saç ekimi nedir?

Bir takım saç ekimi türlerinde saçlar tıraş edilmek sureti ile işlemin yapıldığı bilinmektedir. Bazı dökülmeler, kısmi olarak gerçekleşmektedir. Bu tür dökülmelerde, dökülen küçük boşlukları doldurabilmek amacıyla ekim işlemleri yapılabilmektedir. Bu tür yapılan işlemlerde saçlara tıraş işlemi uygulanmasına gerek yoktur.

Böyle süreçlerde saçın arka kısmında yer alan saçların alınacağı bölgeye tıraş yapılmakta ve saçların uzun olması nedeniyle de saçlar dışarıdan kötü bir görünüme sahip olmamaktadır. Dolayısı ile bireylerin saç ektirdiği de belli olmamaktadır. Tıraşsız saç ekimi olarak bilinen bu yöntemde genel olarak 3 bin adet greftin altında olan ekimler yapılmaktadır.

Tıraşsız saç ekimi kimler için uygundur?

Özellikle kadın bireyler, tıraşsız saç ekimi için fazlaca uygun bireyler arasında yer almaktadır. Erkeklerde çok daha sıklıkla görülmekte olan ön taraftaki saç kayıpları ya da seyrek çıkmakta olan saçlara sahip bireyler bu tür saç ekim türlerine sahip olmaktadır. Bireylerin alın bölgesi ve çevresinde yaşamış olduğu saç kayıpları, tıraşsız saç ekim yöntemleriyle beraber ortadan kaldırılabilmektedir. Tepe bölgede saç kaybı olan bireylere tıraşsız saç ekim işlemleri yapılabilmektedir. Böylece herhangi bir kaza olsa bile kısmi saç kayıpları mümkün olmamaktadır.

Tıraşsız saç ekimi nasıl yapılır?

Tıraşsız saç ekim işlemlerinin altı farklı aşaması bulunmaktadır. Öncelikle konsültasyon işlemi yapılması gerekmektedir. Bu aşamada; saçın hangi bölgesine ekim yapılacağının tespit edilmesi gerekmektedir. Operasyona hazırlık işlemleri yapıldıktan sonra ekilecek saç köklerinin toplanması sağlanmaktadır.

Saç ekimi yapılacak alanlarda köklerin yerleştirilmesi adına kanalların açılması gerekmektedir. Saçlar ekildikten sonra son olarak saçlar ekilmekte ve süreç tamamlanabilmektedir. Böyle noktalarda saç ekimi yapılacak olan bireylere pansuman yapılmakta ve bireyler taburcu edilebilmektedir.

Saç Ekiminde Tıraş Mutlaka Gerekli mi?

Saç Ekiminde Tıraş Mutlaka Gerekli mi?

Alıcı bölgelerin tıraş edilmesi birçok kez gerekli olsa da genel olarak gerekli olmadığı zamanlarda olabilmektedir. Saç ekim uzmanları birçok farklı tekniğe göre ekim yapmaktadır. Bundan dolayı da; saç ekim yöntemlerine göre tıraş durumu da değişkenlik gösterebilmektedir.

FUE tekniğinde tek tek saç kökleri alınacağı için, ekim yapılacak bölgenin tıraş edilmesi gerekmemektedir. Ancak FUT tekniğinde bu durumun tam tersi olarak saç tıraşı mutlaka gerekmektedir. FUT tekniğinde tıraşın en büyük nedeni; saçların alınacağı bölgeden bir saç şeridi alınması gerekmektedir.

Tıraşsız Saç Ekiminin Avantajları Nelerdir?

Tıraşsız saç ekiminin birçok farklı avantajı bulunmaktadır. Bu avantajlar arasında yer alan avantajlar arasında; ekimin gizlenme özelliğidir. Böylece bireylerin yaşadığı toplum tarafından gelen sorular engellenebilmektedir.

Böylece bireyler sosyal yaşantılarına kaldığı yerden devam edebilmektedir. Tıraşsız saç ekim işlemlerinde, mevcut saç boyu ya da şeklini değiştirmek istemeyen bireyler için oldukça ideal bir süreç bulunmaktadır.

Tıraşsız Saç Ekimi Çeşitleri Nelerdir?

İki farklı tıraşsız saç ekim işlemi bulunmaktadır. Bunlardan birisi FUE diğeri ise DHİ olarak bilinmektedir. FUE ekim tekniğinde herhangi bir tıraş işlemine gerek duyulmamaktadır. FUE ekim tekniğinde ekim yapacak uzmanlar, mevcut saçların arasından saç foliküllerini çıkarmakta ve geri kalanları sağlam bir şekilde koruyabilmektedir.

Bu alanlarda kullanılacak bir diğer teknik olan DHİ tekniğinde ise, saç köklerinin çıkarılması ve kesi oluşturulmadan alıcı bölgeye ekilmesi mümkün olmaktadır. Bu tekniğe göre alıcı bölgenin tıraş edilmesine gerek kalmamaktadır.

Uzun Saçlı Kişilerde Sadece Donör Bölgenin Tıraş Edilmesi Mümkün Müdür?

Saçları uzun olan bireylerde sadece saç kökü alınacak bölgenin tıraş edilmesi mümkün olabilmektedir.

Saçların Kısmen Tıraş Edilmesi Mümkün Müdür?

Traşsız saç ekimi örneği

Saç ekim işlemleri için alıcı bölgenin sadece bir bölümünün tıraş edilmesini içermekte olan bir saç ekim sürecidir. Saç köklerinin alınacağı bölgeden bir saç şeridinin alınmış olduğu FUT tekniği sayesinde mümkün olabilmektedir.

Tamamen Tıraşsız Saç Ekimi Mümkün Müdür?

Tıraşsız olarak saç ekimi için öncelikli olarak FUE ya da DHİ yönteminin yapılıyor olması gerekmektedir. Bu iki yöntemde de herhangi bir tıraş olmadan saç ekim işlemleri yapılabilmektedir.

Tıraşsız Saç Ekimi Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Yeşil çay ve bitki çayı kullanımı önerilmemektedir.
 • Operasyondan 5 gün öncesine kadar kati olarak alkol tüketilmemesi gerekmektedir.
 • Devamlı olarak kullanılan ilaçların tümünün doktorlara bildirilmesi gerekmektedir.
 • Enerji içecekleri tıraşsız saç ekiminden 10 gün öncesine kadar tüketilmesi kesimektedir.
 • Saç ekim işleminden 10 gün öncesine kadar kan sulandırıcı tüm ilaçların kullanımı, doktorunuza danışarak bırakılması gerekmektedir.
 • Kahve tüketiminin azaltılması gerekmektedir.
 • Multivitamin gibi takviye edici gıdaların da 5 gün öncesinden alımı kesilmelidir.

Saçların Tamamen Tıraş Edilmemesinin Dezavantajları Nelerdir?

 • Diğer saç ekim türlerinde olduğu gibi ilerleyen haftalar arasında saç dökülmesi meydana gelebilmektedir.
 • Tıraş olmadan sadece ilk seansta saç ekimi yaptırılmak isteniyorsa, oldukça fazla dikkat gerekmektedir. Dikkat edilmediği taktirde olumsuz görüntülerin oluşması mümkün olabilmektedir.
 • İşlemi yapacak olan ekibin el yeteneği ve tecrübesi nedeniyle diğer doğal saç ekim yöntemlerine göre bireylere daha fazla maliyet çıkabilmektedir.

Ayrıca Saç Ekimi Nedir ? Saç Ekimi Nasıl Yapılır adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

Bu Kategorideki diğer yazılarımıza aşağıdan kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

5/5 - (1 vote)

“Tıraşsız Saç Ekimi Nasıl Yapılır ?” üzerine 4 yorum

 1. Bende tıraşsız olmayı düşünüyorum ama bu sefer çim adam görüntüsü daha çok belli olacak diye korkuyorum ne yapmalıyım acaba

  Yanıtla
 2. Traşssız saç ekimi yaptırmayı düşünüyorum ama araştırmalarıma göre normal saç ekiminde biraz daha başarılı sonuçlar oluyormuş. Siz ne dersiniz. Tıraşsız saç ekimleri biraz daha pahalı

  Yanıtla

Yorum yapın